Ekonomi

İYİ Parti Grup Başkanvekili Usta: Türkiye geriye gidiyor

İYİ Parti Küme Başkanvekili Erhan Usta, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, 6 Aralık’ta partisinin Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs’e yönelik saldırı düzenlendiğini belirterek, İYİ Parti Grubu olarak Genel Kurul Salonu’ndan ayrıldığını söyledi. AK Parti Grubu’nun o zamandan beri bütçe konuşmaları. yaptıklarını anlattı.

AK Parti Grup’tan özür beklediklerini belirten Usta, “Bir milletvekili ölümden dönüyor, hayati tehlikesi var, bu bilerek ve isteyerek yapılıyor. Bunu görmek mümkün” dedi.

Usta, “AK Parti şiddete ara veremeyen bir siyasi parti haline geldi” ifadesini kullanarak, “AK Parti’nin kavga ve gerilimden beslendiğini, başarısızlığın getirdiği hırçınlık ve gerilimin bu olduğunu” savundu.

“Türkiye geriye gidiyor”

Cumartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Samsun’da 2023 hedeflerini konuştuğunu hatırlatan Usta, AK Parti’ye “Şu ana kadar 2023 hedeflerinde neredesiniz?” sordular; 2023 hedeflerinin artık çöp olduğunu savundu.

2023 hedeflerinin konulduğu 2011 yılına göre Türkiye’nin ciddi anlamda geriye gittiğini savunan Usta, 2011’de TÜFE’nin yüzde 6,5 iken şu anda yüzde 84,4 olduğunu; ÜFE 2011’de yüzde 11,1 iken şimdi yüzde 136; 2011’de yüzde 9,1 olan işsizlik oranının şu anda yüzde 10,8 olduğunu açıkladı.

İYİ Parti Kümelenme Başkan Yardımcısı Usta, Türkiye’nin 2011’de 838 milyar dolar olan milli gelirinin bugün 808 milyar dolara düştüğünü söyledi.

AK Parti’nin son 20 yılda “Samsun’a kabus gibi çöktüğünü” ifade eden Usta, AK Parti milletvekillerinin Samsun’la bir sorunu olmadığını iddia etti.

Sosyoekonomik Gelişmişlik Endeksi rakamlarına işaret eden Usta, Samsun’un 2006 yılında kişi başına düşen gelirde 81 il arasında 38. sırada yer alırken, 2021’de 48. sıraya gerilediğini söyledi.

Samsun’a 147 milyon dolar yatırım yapıldığını ancak bunun karşılığında şehirden toplanan vergi gelirinin 3 milyar 335 milyon dolar olduğunu belirten Usta, “Samsun’dan topladığının yüzde 4’ünü yatırım olarak ortaya koyan bir hükümet var. Samsun’da.”

Erhan Usta da Çarşamba Şeker Fabrikası’nın kapatıldığını, açamadıklarını, fabrikadaki makinelerin yağmalanmaya başladığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu