Teknoloji

Diyarbakır’da Siber Güvenlik Paneli Gerçekleştirildi

Kongre merkezinde düzenlenen panelin moderatörlüğünü üstlenen TRT Diyarbakır Bölge Müdürü Fazilet Gültekin, günümüzde teknolojiye erişimin çok kolaylaştığını ve çoğu zaman toplum mühendisliğinin ön planda olduğu siber saldırılara maruz kaldıklarını belirtti.

ÜLKEMİZDE HER DAKİKA 3 İSTİSMARLI YAZILIM SALDIRISI GERÇEKLEŞİYOR”

İletişim Başkanlığı Dijital Medya Koordinatörü Aslan Değirmenci, siber saldırılara ilişkin istatistikleri paylaştı.

Değirmenci, “Yapılan bir araştırmaya göre ülkemizde yılın ilk altı ayında yaklaşık 600 bin kötü amaçlı yazılım saldırısı gerçekleşti. Başka bir araştırmaya göre, Ocak-Haziran döneminde Türkiye’de her gün 3.628, saatte 151 ve dakikada 3 kötü amaçlı yazılım saldırısı gerçekleşti. Bu rakamlara baktığımızda saldırı sayısının 650 bine yaklaştığını görüyoruz. O zaman tedbirleri ve çözümleri artırmamız lazım” dedi.

Değirmenci, “Ben şahsen dijital etik ilkelerin ihlal edilmesini, yalan, dezenformasyon, bilgi kirliliği ve nefret söylemini siber güvenlik saldırılarından ayrı görmüyorum” dedi.söz konusu.

“SİBER GÜVENLİK, TEKNOLOJİ İHTİYACI KADAR ÖNEMLİ”

Trend Micro Türkiye Müdürü Serbülend Zeren de sunum yaptı. “Siber güvenlik, teknoloji gereksinimi kadar değerlidir. Değilse, mümkün değildir. Aklınıza gelebilecek en küçük teknolojik cihaz bile siber saldırı riski taşıyor. Siber güvenliğin önemi işte burada ortaya çıkıyor… Günümüzde siber saldırılar çok yönlü hale geldi ve bir amaç doğrultusunda gerçekleştiriliyor. Bu da hem prestij kaybına hem de maddi kayıplara yol açmaktadır. Teknolojinin giderek daha erişilebilir hale gelmesiyle birlikte, bilgisayar korsanlarının kötü amaçlı yazılım kullanarak para kazanması daha kolay hale geldi. Tüm bu gelişmelerin ortasında, dijital dünyada güvenliğimizi sağlamak için ‘siber güvenlik’ çözümlerine ihtiyacımız var. Ayrıca bilinçlenmeye, dikkat etmeye ve önlem almaya ihtiyacımız var. Bu doğrultuda Üniversitemiz ve gençlerimizle birlikte farkındalık oluşturmak için buradayız” dedi.şeklinde konuştu.

Siber Suçlara Teşebbüs Daire Başkan Yardımcısı Mehmet Furkan Arslan, Trend Micro Sistem Mühendisi Mert Ünsaldı, Bağlantı Başkanlığı Dijital Medya Koordinatörü Aslan Değirmenci, CyberThink Siber Güvenlik Amaç Vakfı Teknik Başkanı Uzman Yüksel ve Panele çok sayıda lise ve üniversite öğrencisi katıldı.

Programın sonunda AK Parti Diyarbakır Gençlik Kolları Başkanı Ahmet Mahsum Melikoğlu katılımcılara hediyeler takdim etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu